Der popper efterhånden flere og flere festivaler op rundt omkring i landet – både store og små. Og det kan hurtigt blive overskueligt at beslutte sig for, hvilke festivaler man skal besøge og hvilke kunstnere man kan opleve på de mange festivaler.

Selvom der findes et hav festivaler der booker kunstnere i samme genrer, kan der være stor forskel på, hvad de forskellige festivaller disker op med på musikprogrammet.

Her hjælper vi derfor dig med at finde frem til den helt rette festival, og lader dig samtidig nemt danne et overblik over, hvor du kan se dine yndlingskunstnere hen over sommeren.

Hvad end du er til Roskilde Festival med lange og lyse sommernætter der både byder på fest, dans og koncerter døgnet rundt, eller du er til smukke omgivelser og rolig stemning på Heartland Festival ved Egeskov Slot, er der noget at komme efter for dig.

Festival oversigt 2019

Vær ude i god tid med festivalbilletter

Musikprogrammerne ser lovende ud for mange af årets festivaler, og der er derfor ikke noget at sige til, det kan være svært at beslutte sig for, hvilken festival man skal kaste sig over. Men tænk dig ikke om alt for længe. Nogle festivaler kan blive udsolgt fra den ene dag til den anden, hvis et ekstraordinært hovednavn bliver offentliggjort, eller vis festivalen ikke oplyser om, når der kun er få billetter tilbage.

Det kan derfor være en god idé hurtigt af få truffet en beslutning og købe billetter til den – eller de – festivaler, du helst vil lægge vejen forbi!

Herunder kan du se en oversigt over de kunstnere, der indtager scenerne i løbet af sommeren.

Ikke alle kunstnere er offentliggjort endnu, og listen bliver derfor løbende opdateret.

29. juni – 7. juli

Bob Dylan with his band (US)

Cardi B (US)

Travis Scott (US)

MØ (DK)

Robert Plant and the sensational space shifters (UK)

Robyn (SE)

Underworld (UK)

Vampire Weekend (US)

The Cure

Jeanelle Monáe (US)

Christine and The Queens (FR)

Rosalía (ES)

Sheck Wes (US)

Skepta (UK)

Tears for Fears (UK)

Brockhampton (US)

Jon Hopkins (UK)

Jorge Ben Jor (BR)

Testament (US)

Bring Me The Horizon (UK)

Johnny Mar (UK)

Jungle (UK)

Spiritualized (UK)

Behemoth (PL)

Cypress Hill (US)

Jorja Smith (UK)

Marina (UK)

Noel Callagher´s high flying birds (UK)

Scarlet Pleasure (DK)

Carpenter Brut (FR)

Ena Cosovic – DJ (DK)

Farveblind (DK)

Ghetto Kumbé (CO)

Hatari (IS)

Jpegmafia (US)

Maggie Rogers (US)

Pardans (DK)

Power Trip (US)

Rolling blackouts Coastal Fever (AU)

Santrofi (GH)

Silvana Imam (SE)

Ulver (NO)

Amnesia Scanner (FI)

Artigeardit (DK)

Asmaá Hamzaoui & Bnat Timbouktou (MA)

Barselona (DK)

Blawan (UK)

Bombino (NE)

Crack Cloud (CA)

Cult Leader (US)

Denzel Curry (US)

Fatoumata Diawara (ML)

Full of Hell & The Body (US)

Giorgia Angiuli (IT)

Joey Purp (US)

Julien Baker (US)

Konstrukt (TR)

La Dispute (US)

Lankum (IE)

Lemaitre (NO)

Lucy Dacus (US)

Nanook (GL)

Neneh Cherry (SE)

Parquet Courts (US)

Sibusile Xaba (ZA)

Søren Huss (DK)

Speaker bite me (DK)

Stella Donnelly (AU)

The Maurice Louca Elephantine Band (EG)

Tirzah (UK)

Violet – DJ (PT)

700 Bliss (US)

Aldous Harding (NZ)

Astrid Sonne (DK)

Baest (DK)

Bantou mantale (INT)

Black midi (UK)

Dawda Jobarteh feat. CTM (GT)

Descartes a Cant (MX)

Mily Dust – DJ (UK)

Heave Blood & Die (NO)

Hugo Helmig (DK)

Inna De Yard (JM)

Jada (DK)

Julia Holter (US)

Karkhana (EG)

Lowly (DK)

Lydmor (DK)

Misery Index (US)

Nicola Cruz (EC)

Octavian (UK)

Rival Consoles (UK)

Ross from Friends (UK)

Saweetie (US)

Sons of Kemet XL (UK)

Sophie (UK)

Sushi x Kobe (NO)

The Garifuna Collective (BZ)

Throwing Snow (UK)

Weyes Blood (US)

Yves Tumor (US)

Alma (FI)

Bikstok (DK)

Catfish and The Bottlemen (UK)

Clan Caimán (AR)

Converge (US)

Croatian Amor (DK)

DJ Koze (DE)

Flohio (UK)

Gaye Su Akyol (TR)

Girlpool (US)

Ífé (PR)

Khruangbin (US)

Kikagaku Moyo (JP)

Koffee and The Raggamuffins band (JM)

K-X-P (FI)

La Payara (CO)

Liraz (IR)

Nakhane (ZA)

Philip H. Anselmo & The Illegals (US)

Saz’iso (AL)

Sofiane Saidi & Mazalda (DZ)

Tássia Reis (BR)

The armed (US)

The comet is coming (UK)

Whores. (US)

Zeitkratzer (DE)

Alkymist (DK)

Arre! Arre! (SE)

Audur (IS)

Boundaries (DK)

Brenn. (NO)

Charlotte Bendiks (NO)

Collider (DK)

Discoshaman (DK)

Ea Kaya (DK)

Elba (DK)

Flexlikekey (UK)

Funeral Future (DK)

Gullo Gullo (DK)

Heartbreak Satellite (NO)

Hjalmer (DK)

Hjalte Ross (DK)

Hôy la (NO)

Ipek Yolu (DK)

Josiah Konder (DK)

Kogekunst (DK)

Konvent (DK)

Kops (DK)

Lil Halima (NO)

Linn Kock-Emmery (SE)

Rexen (DK)

Mall Girl (NO)

Mambe & Danochillango (INT)

Natkat (DK)

NURI (TN)

Ravi Kuma (DK)

Rebecca Lou (DK)

Rosegold (DK)

Scharup  – DJ (DK)

Schacke (DK)

Selma Judith (DK)

Shambs X Farli’ X B Wood$ X Bracy Doll (DK)

Shatter Hands – DJ (DK)

Smokey – DJ (DK)

Søn (DK)

Thirds wife (DK)

Xenoblight (DK)

Z.E (SE)

Zaar (DK)

7. august -11 august

10cc (UK)

Anne Sanne Lis (DK)

Aphyxion (DK)

Barbara Moleko (DK)

Barselona (DK)

Benal (DK)

Bikstok (DK)

Clara (DK)

Clean Bandit (UK)

Danmarks smukkeste koncert vol 3. (DK)

Dodo & The Dodos (DK)

Emil Kruse (DK)

Fravær (DK)

Gangway (DK)

Gilli (DK)

Gnags (DK)

Hjalmer (DK)

Hugo Helmig (DK)

Iamjj (DK)

Iris Gold (DK)

ItaloBrothers (DE)

Jada (DK)

Johny Madsen Band (DK)

Jonah Blacksmith filmkoncert (DK)

Karl William (DK)

Kesi (DK)

Laid Back (40th anniversary) (DK)

Larkin Poe (US)

Lars Lilholt band (DK)

Level 42 (UK)

Lukas Graham (DK)

Mads Langer (DK)

Marie Bergman og Lasse Englund (SE)

Martin Garrix (NL)

Medina (DK)

Michael Learns to Rock (DK)

Mister Jack and the Daniels (DK)

Moonjam (DK)

Nena (DE)

Natholdet (DE)

Nephew (DK)

Nicklas Sahl (DK)

Nik & Jay (DK)

Noah Carter (DK)

Pede B (DK)

Peter Sommer & Tiggerne (DK)

Phlake (DK)

Pligten kalder (DK)

Psychedelic Porn Crumpets (AU)

Pussy Riot (RU)

Queen Machine (DK)

Railroad (DK)

Ravi Kuma (DK)

Royal Deceit (DK)

Saveus (DK)

Scarlet Pleasure (DK)

Sebastian Band (DK)

Snavs x ELOQ x DØ CHEF DØ (DK)

Soleima (DK)

Stand up for Skanderborg (DK)

Suede (UK)

Suspekt (DK)

The Grenadines (DK)

The Minds of 99 (DK)

The Powls (DK)

The Sandmen (DK)

Thirty Seconds to Mars (US)

Tina Dickow (DK)

Tobias Albert (DK)

tv-2 (DK)

Ude Af Kontrol (DK)

Years & Years (UK)

Ziggy Marley (JM)

Aarhus symfoniorkester (DK)

6 juni – 8. juni

Alice in chains (US)

Benal (DK)

Barselona (DK)

Alice Merton (DE)

Bikstok (DK)

Cautuous clay (US)

First Aid Kit (SE)

Foals (UK)

Georgia (UK)

Gnags (DK)

Hop Along (US)

Idles (UK)

Jada (DK)

Jonah Blacksmith (DK)

Kaytranada (HT)

Keane (UK)

Khalid (US)

Kurt Vile and the violators (US)

L.O.C (DK)

Lydmor (DK)

Major Lazer (US)

Mark Ronson (US)

Masego (US)

Michael Kiwanuka (UK)

Migos (US)

The Minds of 99 (DK)

NAS (US)

New Order (UK)

Novo Amor (US)

Peter Sommer og Tiggerne (DK)

Phlake (DK)

Pond (AU)

Saveus (DK)

The Streets (UK)

Suspekt (DK)

Tame Impala (AU)

Tove Lo (SE)

30. maj – 1. juni

Solange (US)

The Good, The Bad & The Queen (UK)

The Raconteurs (US)

The Minds of 99 (DK)

The Smashing Pumpkins (US)

Die Antwoord (ZA)

Prima Scream (UK)

Charlotte Gainsburg (UK)

Elbow (UK)

Hot Chip (UK)

Interpol (US)

Richard Ashcroft (UK)

Kris Kristoffersen (US)

John Grant (US)

Tina Dickow (DK)

Connan Mockasin (NZ)

Danny Brown (US)

Den Sorte Skole (DK)

Kamasi Washington (US)

Lewis Capaldi (UK)

Seinabo Sey (SE)

Hatchie (AU)

Folkeklubben (DK)

Jada (DK)

Laid Back 40 års jubilæum (DK)

Lowly (DK)

Hans Philip (DK)

Katinka (DK)

Peter Sommer & Tiggerne (DK)

Tim Christense (DK)

Mads Langer (DK)

Steen Jørgensen (DK)

Chinah (DK)

First Hate (DK)

Lust for Youth (SE)

Selma Judith (DK)

Fraads (DK)

Goss (DK)

Erika De Casier (DK)

Necklace (DK)

Late Verlane (SE)

Jeuru (DK)

Henrik Lindstrand (SE)

Astrid Engbjerg – DJ (DK)

Amanda Baun – DJ (DK)

Emma Acs – DJ (DK)

17.-20. juli

Ann & Aberne (DK)

Anne Dorte & Maria (DK)

D-A-D (DK)

Folkeklubben (DK)

Jacob Dinesen (DK)

Johnny Madsen Band (DK)

Kalle, Katrine & Mek Peks Abe Tour (DK)

Kato (DK)

Lars Lilholt Band (DK)

Magtens Korridorer (DK)

Marvelous Mosell (DK)

Michael Learns to Rock (DK)

The Minds of 99 (DK)

MGP (DK)

Nephew (DK)

Nicklas Sahl (DK)

Nikolaj og Piloterne (DK)

Node (DK)

Peter & de andre kopier (DK)

Phlake (DK)

The Powls (DK)

Rasmus Nørh (DK)

Rasmus Walter (DK)

Skinz (DK)

Sko/Torp (DK)

Superloader feat. Jøden og Dan Haugesen (DK)

Status Quo (DK)

Sømændende (DK)

Tina Dickow (DK)

Thøger Dixgaard (DK)

tv-2 (DK)

Østkyst Hustlers (DK)

19. – 22. juni

Tool (US)

Trivium (US)

Uada (US)

Unleashed (SE)

VLTIMAS (US)

While She Sleeps (UK)

Whitechapel (US)

1000mods (GR)

Alien Weaponry (NZ)

Amon Amarth (SE)

BAEST (DK)

Belphegor (AT)

Cabal (DK)

Candlebox (US)

Clutch (US)

Demon Head (DK)

Demons & Wizards (DE)

Dimmu Borgir (NO)

Eagles of Death Metal (US)

Eluveitei (CH)

Fever 333 (US)

Glenn Hughes (UK)

Halestorm (US)

Heilung (DK)

Immolation (US)

Katatonia (SE)

Konvent (DK)

Kvelertak (NO)

Lamb of God (US)

Lika a Storm (NZ)

Living Colour (US)

Manticora (DK)

Municipal Waste (US)

Orange Goblin (UK)

Pretty Maids (DK)

Refused (SE)

Rob Zombie (US)

Scorpions (DE)

Skindred (UK)

Slash feat. Myles Kennedy and The Conspirators (UK/US)

18. – 20. juli

Phlake (DK)

Yxng Bane (UK)

Søren Huss (DK)

Ea Kaya (DK)

Duckwrth (US)

AV AV AV (DK)

Selma Judith (DK)

Alex Vargas (DK)

Peter Sommer og Tiggerne (DK)

Reykjavikurdætur (IS)

Alexander Oscar (DK)

The Mauskoviv Dance Band (NL)

Nicklas Sahl (DK)

Artigeardit (DK)

Love Shop (DK)

Guldimund (DK)

22.-25. august

Adam Holmes & The Embers (UK)

Arcade feat. Heidi Talbot & Adam Holmes (UK)

Birds of Chicago (US/CA)

Bjørn Eidsvåg (NO)

Blair Dunlop (UK)

Breabach (UK)

Caitlin Canty (US)

Calum Stewart (UK)

Charley Crockett (US)

Chris Smither (US)

Dan Sultan (AU)

Daniel Norgren (SE)

Delgres (FR)

Dervish (UK)

Dreamer’s Circus (DK)

Elephant Sessions (UK)

Esben Just (DK)

Finbar Furey (UK)

Folk Spot 2019 (Forskellige nationer)

FolkBALTICA Ensemble (DK, DE)

Folkeklubben (DK)

Greg Russell & Ciaran Algar (UK)

Gregory Alan Isakov (US)

Hudson Taylor (UK)
Ian Noe (US)

Ímar (UK)
Irish Mythen (UK)

Jacob Dinesen (DK)

James Keelaghan (CA)

Jenn Grant (CA)

Joel Savoy, Jess Lége & Kelli Jones (US)

John Moreland (US)

John Prine (US)

John Smith (UK)
Jonah Blacksmith (DK)

Julie Fowlis (UK)

Kate Rusby (UK)

Les Poules á Colin (CA)

Leslie Stevens (US)

Lion Bear Fox (CA)

Luke Winslow-King (US)

Maija Kauhanen (FI)

Mandonlin Orange (US)

Martin Harley (UK)

Max Gomez (US)

Niels Hausgaard (DK)

Old Man Luedecke (CA)

Patty Griffin (US)

Paul Cauthen (US)

Plantec (FR)

Poul Krebs & Henning Kvitnes med band (DK/NO)

Shaun Ferguson (CA)

Skipinnish (UK)

Startijenn (FR)

Sutso (US)

The East Pointers (CA)

The Ghost of Paul Revere (US)

The Savage Rose (DK)
The Tweed Project (UK)

The Unwanted (US/UK)

Tide Lines (UK)

Tyler Childers (US)

Vishtén (CA)

William Crighton (AU)

15. – 18. august

Nik & Jay (DK)

L.O.C (DK)

tv-2 (DK)

The Minds of 99 (DK)

Lightwave Empire (DK)

Nicklas Sahl (DK)

De Danske Hyrder (DK)

Ea Kaya (DK)

Hav det rette gear klar til din festivaloplevelse

Uanset hvilken type af festival, du ender op med, kan det være godt at have udstyret i orden.

https://festivaltelefon.dk/festivalstol/ kan du blandt andet blive guidet til det helt rigtige valg af festivalstole, hvad end du vil sidde rart under koncerterne, eller du vil have en stol, du kan vælte rundt i, når der spilles ølbowling.

Flere af festivalerne har også mulighed for camping, og der er det naturligvis også vigtigt at have teltet på plads! Hvad end du vil have et enmandstelt, hvor du ikke bliver forstyrret af fulde telt-samboer, eller du kunne tænke dig et telt med plads til alle fra campen, så er der god inspiration at finde på https://festivaltelefon.dk/festivaltelt-guiden/, der byder på forskellige telte, der kan rede festivalen.

festival